آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار
1400/02/28
مدیر مطالب
آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار
آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار

ممکن برای شما پیش‌آمده باشد که با مشکل دیر شارژ شدن گوشی و یا تبلت مواجه شده باشید، در این هنگام اگر بخش‌هایی همانند: پورت شارژر و کابل شارژ و باتری دچار آسیب سخت‌افزاری نشده باشند و مشکل کاهش عملکرد باتری و دیر شارژ شدن گوشی پیش‌آمده باشد، می‌توان فهمید که گوشی شما نیاز به کالیبره کردن باتری دارد. زمانی ما به کالیبره کردن نیاز داریم که درصد باتری به‌اشتباه به نمایش گذاشته می‌شود و در این هنگام کالیبره کردن می‌توان موجب تصحیح درصد باتری و حل این مشکل شود و تخلیه ناگهانی باتری جلوگیری کند.

اکثر باتری‌هایی که درگوشی‌های جدید قرار دارند از نوع باتری‌های لیتیوم یونی و لیتیوم پلیمری هستند که گاهی نیاز است کالیبره شوند، اما دفعات کالیبره نباید بیش از حد شود. در این مقاله با ما در الو کمک همراه باشید تا به آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار بپردازیم.

 

کالیبره کردن باتری چیست؟

قبل اینکه به آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بپردازیم، باید بدانید کالیبره کردن به چه معنا است؟ باتری‌های گوشی از ترکیبات شیمیایی تشکیل‌شده‌اند که هر چه عمر باتری می‌گذرد، توان نگهداری جریان الکتریکی کاهش می­یابد و از طرفی سیستم‌عامل گوشی به شکلی کار می‌کند که در لحظه بتواند وضعیت باتری را به‌صورت درصد نشان دهد، اما گاهی پیش می­­آید که این سیستم به‌خوبی عمل نمی‌کند و سبب می‌شود درصد باتری اشتباه به نمایش گذاشته شود. در این هنگام باتری گوشی زودتر از زمان تعیین‌شده خالی می‌شود مثلاً: در هنگامی‌که گوشی عدد 15 درصد را نشان می‌دهد، ناگهان باتری خاموش می‌شود یا در برخی از موارد گوشی را تازه از شارژ کشیده‌ایم و درصد شارژ گوشی عدد 100 را نشان می‌دهد اما پس از مدت کوتاهی درصد شارژ باتری به 70 درصد کاهش می­یابد.

هنگامی‌که مشکلاتی همانند موارد فوق پیش می‌آید، متوجه می‌شویم که شارژ باتری با درصد به نمایش گذشته شده، یکسان نیست و باتری باید کالیبره شود تا درصد دقیق به نمایش گذاشته شود. آموزش کالیبره کردن باتری گوشی اندرویدی با آموزش کالیبره کردن باتری آیفون تفاوت خاصی ندارد.

 

بهترین روش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نرم‌افزار

باید به شما بگوییم که کالیبره کردن باتری گوشی اندرویدی بدون نرم‌افزار کار چندان سختی نیست و هرکسی قادر به انجام آن است.

برای کالیبره کردن باتری گوشی بدون روت کافی است مطابق مراحل زیر عمل کنید:

  • ابتدا اجازه دهید باتری گوشی به صفر برسد و از گوشی استفاده کنید، دقت کنید که در حدی باید از باتری استفاده کنید که گوشی هوشمندتان خاموش شود.
  • سپس بدون اتصال به شارژ مجدداً گوشی هوشمند را روشن کنید تا درصد نهایی باتری هم مصرف شود و گوشی خاموش شود.
  • گوشی را به شارژر متصل کرده و منتظر بمانید که شارژ گوشی 100 درصد شود در این هنگام بهتر است، گوشی خاموش باشد چون هم ‌زمان شارژ کوتاه‌تر خواهد بود و هم دمای گوشی کمتر افزایش خواهد یافت.
  • در مرحله بعد؛ پس از 100 درصد شدن اجازه دهید کمی بگذرد و گوشی خود را روشن کنید و در این هنگام اگر شارژ گوشی 100 درصد نبود، مجدداً آن را به شارژر متصل کنید.

اگر بخواهیم مراحل بالا را به‌طور خلاصه بگوییم، باید اجازه دهید شارژ گوشی خالی شود و پس از خالی شدن آن را به شارژ متصل کنید و اجازه دهید 100 درصد شود.

 

مضرات کالیبره کردن باتری گوشی

دقت کنید که کالیبره کردن باتری گوشی فقط باید در صورت نیاز صورت بگیرد و فقط هنگامی انجام شود که درصد شارژ گوشی به‌اشتباه به نمایش گذاشته شود و یا شارژ گوشی به‌طور ناگهانی کم می‌شود.

اگر کالیبره کردن باتری گوشی به‌صورت همیشگی صورت گیرد، خالی شدن کامل شارژ گوشی در درازمدت به باتری صدمه میزند و بهتر است به‌طور مدام این کار را انجام ندهید چون سبب کاهش طول عمر باتری می‌شود.

 

در چه هنگامی کالیبره کردن باتری گوشی باید انجام شود؟

کالیبره کردن باتری گوشی بدون نرم‌افزار، تنها باید زمانی صورت گیرد که متوجه شوید میزان درصد نمایشی باتری با میزان درصد واقعی باتری متفاوت است، همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، کالیبراسیون تنها زمانی مؤثر است که باتری گوشی دچار آسیب نشده باشد. تمامی باتری‌ها به علت ساختار شیمیایی پس از مدتی دچار استهلاک شده و توانشان کاهش می‌یابد و کالیبره کردن قادر به حل این مشکل نیست.

مشکلات باتری به دلایل مختلف ممکن است، رخ دهند که فهم این مشکلات نیاز به تجربه دارد و در برخی از موارد نیاز است به تعویض باتری بپردازید. اگر باتری گوشی شما دچار مشکل شده و نمی‌دانید چگونه آن را برطرف کنید، بهتر است در سایت الو کمک ثبت‌نام کنید تا با متخصصین ما در ارتباط باشید و در آن هنگام متوجه شوید که مشکل باتری چگونه به وجود آمده و به چه روشی قادر به حل آن هستید. متخصصین ما در الو کمک آماده هستند به حل مشکلات شما در زمینه کامپیوتر و موبایل به‌صورت حضوری و تلفنی بپردازند.

در صورت رضایت از مقاله آموزش کالیبره کردن باتری گوشی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و پیج اینستاگرام الو کمک را دنبال کنید.

 

منبع: MakeUseOf

 

 


مقالات مشابه