آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص
1400/02/26
مدیر مطالب
آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص
آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص

قابلیت‌های sleep و hibernate در ویندوز به شما اجازه می‌دهند که با خاموش کردن یا قرار دادن کامپیوتر در حداقل حالت مصرف انرژی اطلاعات و برنامه‌های در حال اجرا را از دست ندهید که در مقالات گذشته به طور کامل به آموزش فعال‌سازی ویژگی Hibernate در ویندوز 10 پرداختیم.

بسیاری از اوقات برای ما پیش‌آمده است که در حال دانلود یک فایل باشیم و یا نیاز باشد یک بازی یا نرم‌افزار که نیاز به زمان طولانی برای نصب دارد را بر روی کامپیوتر نصب کنیم. در این هنگام نیاز به قابلیت خاموش کردن کامپیوتر در زمان مشخص بیش از پیش احساس می‌شود و دیگر کامپیوتر شما بی‌دلیل روشن نمی‌ماند و از این طریق در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

شما می‌توانید، برای کامپیوتر خود زمانی را تعیین کنید که پس از گذشت آن خاموش شود. برای بهره بردن از این قابلیت چندین راه وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم به چه شکلی می‌توانید تایمر کامپیوتر خود را فعال کنید به آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص خواهیم پرداخت با ما در الو کمک همراه باشید.

 

آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص با Command Prompt

برای استفاده از ویژگی خاموش کردن کامپیوتر در زمان مشخص می‌توانید از Command Prompt بهره ببرید. برای این کار باید CMD را در منو استارت تایپ کنید و روی کلیک راست کرده و Run as administrator را بزنید.

سپس عبارت  "shutdown -s -t <number in seconds>" را تایپ کرده و به جای number in seconds مقداری زمانی که قرار است، کامپیوتر خاموش شود را بر اساس ثانیه وارد کنید، مثلاً اگر قصد دارید کامپیوتر در زمان 15 دقیقه خاموش شود عبارت shutdown -s -t 900 را در Command Prompt را تایپ کنید.

Command Prompt

و اگر قصد داشتید این دستور را لغو کنید عبارت shutdown –a را در این بخش تایپ کنید تا این دستور خاموش کردن کامپیوتر لغو شود.

 

آموزش خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص با Task Scheduler

روشی دیگری که به کمک آن می‌توانید، به خاموش کردن کامپیوتر در زمان مشخص بپردازید استفاده از Task Scheduler ویندوز است که مراحل آن را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

Start

 برای این کار کافی است عبارت Task Scheduler را در منوی استارت سرچ کنید و آن را باز کنید.

Task Scheduler1

سپس مطابق بر روی گزینه Create Basic Task کلیک کنید.

در کادر Name نام دستوری که قرار است اجرا شود را وارد کنید که در این شرایط برای فعال کردن تایمر کامپیوتر باید عبارت  Shutdown را وارد کنید.

Choose Date and time

در این بخش باید بازه زمانی که می‌خواهید این دستور فعال و سیستم شما خاموش شود را از میان گزینه‌ها انتخاب کنید. برای مثال اگر تمایل دارد به صورت هفتگی این قابلیت فعال شود بر روی گزینه Weekly کلیک کنید و سپس  Next را بزنید.

Set Schedule

در قدم بعد تاریخ شروع که می‌خواهید کامپیوتر شما خاموش شود را وارد کنید.

Start a Program

در این مرحله گزینه Start a program را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

Browse

بر روی گزینه Browse کلیک کنید و به آدرس C/Windows/System32 بروید و فایل Shutdown را بیابید و روی آن کلیک کرده، سپس  Open را بزنید.

Add argument

عبارت "s-" را در پنجره Add arguments (optional) تایپ کنید و Next را بزنید.

Finish

در اینجا اطلاعات و برنامه‌ریزی‌های شما به نمایش گذاشته می‌شود و درنهایت باید بر روی گزینه Finish کلیک کنید. پس از این کامپیوتر شما درزمانی که انتخاب کرده‌اید به صورت خودکار خاموش می‌شود.

 

خاموش کردن کامپیوتر در زمان مشخص از طریق نصب نرم‌افزار

شما از طریق نصب نرم‌افزارهایی مثل PC Sleep و Shutdown Timer Classic (لینک دانلود: گیت هاب و مایکروسافت ویندوز استور) می‌توانید به خاموش كردن كامپيوتر در زمان مشخص بپردازید.

نرم‌افزار Shutdown Timer Classic یک نرم‌افزار متن‌باز که به کمک آن به تنظیم تایمر در ویندوز می­توان پرداخت. چیزی که این نرم‌افزار را جذاب می‌کند، رابط کاربری و شمارش معکوس آن است که می‌توانید آن را لینک‌های بالا دانلود کنید.

 

منبع: lifehacker و c-sharpcorner

 


مقالات مشابه